„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - sentencja kanclerza Jana Zamoyskiego wypowiedziana ponad czterysta dwadzieścia lat temu nie tylko nie traci na aktualności, ale wciąż inspiruje.
W sobotę 25 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. Antoniego Kucharczyka obchodziła swój jubileusz 160-lecia działalności.
W obchodach tej zacnej rocznicy wzięło udział wielu zaproszonych gości. Lista osób, które zaszczyciły obecnością naszą uroczystość jest długa, co nas niezmiernie cieszy. Chcemy wyrazić swoją wdzięczność za miłe słowa, oklaski, uśmiechy i wszelką życzliwość.
oście przybyli na zaproszenie: Wójt Gminy Brzeźnica pan Bogusław Antos, Przewodnicząca Rady Gminy pani Jadwiga Kozioł, dyrektor Delegatury Wadowice pan Jarosław Chodźko, Proboszcz Parafii w Paszkówce ks. Marek Holota, radny Paszkówki pan Krzysztof Wyroba, radny Bęczyna pan Robert Kudłaszyk, sołtys wsi Bęczyn pani Zofia Galos, sołtys wsi Paszkówka pan Mariusz Kucharczyk, zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół i żłobka w Brzeźnicy, Łączanach, Marcyporębie, Sosnowicach, Tłuczani, emerytowani nauczyciele pani Krystyna Pawłowska była dyrektor, Alina Jaskuła, pani Stanisława Kucharczyk, byli pracownicy szkoły: pani Maria Graca, pani Józefa Brożek, pan Zdzisław Kucharczyk, dyrektor GCUW pani Paulina Sarapata, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Spichlerz Książki w Brzeźnicy pani Wiesława Jarguz, dyrektor CKiP w Brzeźnicy pan Kazimierz Mostowik, pani Elżbieta Steczko wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Brzeźnicy, naczelnik OSP w Paszkówce pan Zdzisław Bolek, prezes OSP w Bęczynie pan Piotr Zwierz, naczelnik OSP w Bęczynie pan Daniel Mocała, prezes PUKS Pobiedr pan Wiesław Jaskuła; Panie z KGW Tańczące Kumoszki w Paszkówce z przewodniczącą panią Stanisławą Kucharczyk, prezes Ludowego Klubu Sportowego „Dąb” w Paszkówce pan Artur Znaj, przedstawicielka fundacji opiekującej się uchodźcami z Ukrainy pani Jolanta Kozioł, przedstawicielki Rady Rodziców i Stowarzyszenia Rodziców panie Justyna Pamuła i Paulina Smajek, rodzice, nauczyciele, uczniowie, absolwenci, mieszkańcy i przyjaciele szkoły w Paszkówce.
Zgromadzeni goście mogli obejrzeć, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową okazję, występy. Wśród nich znalazły się tańce ludowe w wykonaniu najmłodszych dzieci, piękne scenki rodzajowe, ukazujące dawne życie. Nie zabrakło także wierszy autorstwa patrona szkoły, pieśni związanych z regionem, wesołego Lajkonika, a nawet hejnału mariackiego. Zebranych szczególnie zachwyciły przepiękne stroje, wspaniałe dekoracje i rozmach przedsięwzięcia. Różnorodność repertuaru nie pozwalała na chwilę wytchnienia. Od menueta, poprzez walca, krakowiaka do tańca hiszpańskiego czy zorby aż do pokazów sportowych, można było podziwiać młodych ludzi utalentowanych w wielu dziedzinach, którym towarzyszyła grająca na harmonii pani Stanisława Kucharczyk. Wszystko to przeplatane krótkimi wspomnieniami, niczym swoistymi powrotami do przeszłości, w których meandry wprowadzali nas Marysia i Bartek. Lata istnienia szkoły obfitowały bowiem w przeróżne dziejowe wydarzenia, a kolejne kadry nauczycieli czyniły starania o jej rozkwit. Nie zabrakło też nawiązań do współczesności, o czym wszyscy mogli się przekonać, oglądając prezentację multimedialną związaną z aktywnością uczniów i ich opiekunów w projekcie Erasmus.
Jesteśmy społecznością, która stara się wykorzystać swoje atuty, co zaowocowało zachwycającym tańcem w wykonaniu rodziców naszych uczniów. Efektowne suknie pań,
a następnie z wielką gracją poruszające się po parkiecie pary zahipnotyzowały widownię. Jesteśmy wdzięczni za czas, jaki poświęcono na przygotowanie tego oszałamiającego występu.
Przy obchodach tak ważnego święta nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci tortu. Ostatecznie część artystyczną zwieńczyła wspólna piosenka w wykonaniu wszystkich uczniów oraz nauczycieli, a także wisząca nad głowami… piniata, z której posypały się cukierki i konfetti. Następnie pani dyrektor Elżbieta Sikora podziękowała uczniom i nauczycielom za wkład pracy i zaprosiła wszystkich obecnych do wspólnego świętowania, a także poczęstunku na świeżym powietrzu.
Wśród przygotowanych przez Radę Rodziców i Stowarzyszenie Rodziców smacznych potraw można było degustować pachnące wyroby garmażeryjne, rozmaite ciasta, kawę i herbatę.W międzyczasie trwała loteria fantowa, do której artykuły dostarczyli nasi darczyńcy i sponsorzy. Podziękowania wraz z listą fundatorów opublikowane zostały na szkolnej stronie FB.Pogoda sprzyjała, więc goście mogli podziwiać pokaz mody na czerwonym dywanie,
w którym zaprezentowały się dzieci przedszkolne, szkolne, a nawet absolwentki. W tle rozbrzmiewała muzyka taneczna, w rytm której tańczyły dziewczęta prezentujące różne układy. Młodsze dzieci mogły skorzystać z rozstawionych dmuchanych zjeżdżalni. Starsze wzięły udział w przejażdżce wozem strażackim, który udostępniła jednostka Bęczyn. Zarówno dzieci jak i dorośli świetnie się bawili, humory dopisywały. Dziś przeglądamy wpisy do księgi pamiątkowej, liczne zgromadzone zdjęcia z minionych lat i wspominamy nasz jubileusz, mając nadzieję, że na długo pozostanie nam wszystkim w pamięci.
Galeria zdjęć:
Tuż przed występem:
Występy artystyczne: