Kochani dalej trwa nauka zdalna. Podczas kwarantanny mamy więcej czasu niż zazwyczaj. W każdy poniedziałek udostępnimy wam link z zadaniami na każdy dzień tygodnia. Wystarczy kliknąć!
Zachęcamy Was do dzielenia się z nami waszymi działaniami, pracami plastycznymi oraz pomysłami pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WESOŁYCH ŚWIĄT
Z okazji Wielkanocy życzymy pełni świątecznej radości, wiosny w sercu, potrzebnego wytchnienia i wzajemnej życzliwości. Niech te
wyjątkowe święta przypominają nam o zwycięstwie życia nad śmiercią i światła nad ciemnością. Niech Zmartwychwstały Chrystus
obdarza wszystkich bogactwem łask, a jego miłość daje nam umocnienie i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość. Niech te
święta wielkanocne
wnoszą do Waszych serc wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, ciepło i nadzieję.
PWD Mali Giganci Paszkówka.
23 LUTEGO OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
Ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest edukowanie na temat depresji ( zespołu zaburzeń psychicznych) bo nie jest to stan, który samoistnie minie oraz zachęcenie chorych do leczenia.
DEPRESJA – to choroba cywilizacyjna, złożona i trudna do konkretnego zdiagnozowania. To grupa różnych zaburzeń zarówno psychicznych jak i fizycznych a obniżony nastrój: smutek, przygnębienie, niska samoocena, niezdolność do przeżywania przyjemności to tylko niektóre z nich.
DEPRESJA – nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
DEPRESJA – to wciąż choroba wstydliwa, co powoduje blokadę, nieuzasadniony wstyd przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry, czy podjęciem leczenia. To często również brak zrozumienia, akceptacji wśród bliskich. Jak często słyszymy tzw. dobre rady w stylu: weź się w garść, nie pieść się, zrób coś ze sobą-weź kąpiel, pobiegaj, idź na spacer, ogarnij się, nie leń się, pozbieraj się, uśmiechnij się, wyjdź do ludzi i inne.
NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY. NIE UDZIELAJ DOBRYCH RAD –POWODUJE TO ZWIĘKSZENIE POCZUCIA WINY, ZMNIEJSZENIE SAMOOCENY, WYCOFANIE, OSAMOTNIENIE (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).
-
ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI
-
22 594 91 00 środy-czwartki 17:00-19:00 bezpłatne porady udzielane przez psychiatrę. Nie musisz podawać żadnych danych osobowych.
-
ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA ITAKA 22 484 88 01 poniedziałek, czwartek 17 :00 – 20:00
-
Młodzieżowy telefon zaufania 192 88
-
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w godzinach 12:00 – 02:00
Współcześnie, kiedy jako zabawki dla dziecka służą tablet i telefon, jeszcze istotniejsze stało się, aby małe dzieci znały odpowiednie techniki relaksacyjne. Możemy to osiągnąć poprzez gry, aby dzieci podczas zabawy mogły rozwijać swoje zasoby umysłowe i umiejętności niezbędne do życia we współczesnym świecie.
Żyjemy w społeczeństwie pełnym pośpiechu, bodźców i natychmiastowego nagradzania. W związku z tym ogromne znaczenie ma dysponowanie zasobami, które przynoszą większe poczucie samokontroli.
Kochani przedstawiamy Wam kilka propozycji technik relaksacyjnych, które wprowadzą Was w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego jak i psychicznego.
Zabawa z balonikami
Technika wykorzystująca baloniki to wspaniała gra, która pomaga zrelaksować się poprzez prawidłowe oddychanie. Czego potrzebujecie? Dużo miejsca i kolorowych baloników. Co musicie zrobić? Musicie nadmuchać balon, aż wybuchnie, a następnie kolejny, powoli spuszczając z niego powietrze poprzez manipulowanie otworem.
Następnie zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie że jesteście balonami, w taki sposób aby wypełnić się powietrzem, oddychając przy tym głęboko. Kolejno powoli wypuszczamy powietrze.
Potem zachęć dzieci, aby opowiedziały o sytuacjach, w których czują się jak balony. Momenty, podczas których nie były w stanie wytrzymać lub tolerować czegoś. Następnie zapytaj je, jak poradziły sobie w tej sytuacji. Zaoferuj alternatywne rozwiązania, jeśli potrzebują pomocy w nabraniu świadomości w takich sytuacjach.
Historia żółwia
Opowieść o żółwiu, opracowana przez Schneider, jest wspaniała, jeśli chodzi o zachęcanie do samokontroli. Opowiada historię małego żółwia, który na wszystko się złościł i łatwo tracił nad sobą panowanie.
Pewnego dnia żółw czuł się samotny i odizolowany. Tego dnia spotkał mądrego żółwia, który pokazał mu sztuczkę, dzięki której można się kontrolować, gdy odczuwa się złość. Powiedział żółwiowi, aby wszedł do skorupy i liczył, aż się uspokoi. Żeby zatrzymał myśli i się zrelaksował.
Ta opowieść jest idealna dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Aby nauczyć dzieci tej umiejętności, możemy każdemu dać naklejkę lub mały kawałek papieru z wizerunkiem żółwia, za każdym razem, gdy wykona to ćwiczenie podczas stresującej sytuacji.
Słoik spokoju
Przez „spokojny słoik” mamy na myśli butelkę, którą napełniliśmy wodą, płynnym silikonem w celu nadania pewnej gęstości i czymś połyskującym, na przykład brokatem. Możemy zrobić to z dziećmi, jako zajęcia z dziedziny rzemiosła i sztuki. Jest to idealny przyrząd do kontemplacji w stresujących sytuacjach, a także na chwile, które można nazwać „zen”.
Chodzi o to, aby potrząsnąć butelką i obserwować ruch. Połyskujący brokat reprezentuje emocje dzieci. Wszystkie emocje zostają wstrząśnięte i wirują, dopóki dzieci się nie uspokoją. Jest to idealny sposób na zachęcanie do chwil refleksji.
Samo obserwowanie unoszących się połyskujących drobinek pomoże dziecku się skoncentrować i zrelaksować umysł po stresującej sytuacji itp. Zachęcamy do obejrzenia filmów na YouTube pokazujących, jak zrobić taką butelkę w domu. Nie zapomnij zapieczętować butelki klejem o dużej wytrzymałości, aby się nie otwierała i nie rozlała się jej zawartość!
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – przykłady:
-
„budzący się kwiatek” – pozycja skulona; na hasło „świeci słońce” – powolne wstawanie do pozycji pionowej, lekki skłon w tył z jednoczesnym wymachem rąk; na hasło „susza” – powrót do pozycji skulonej;
-
„aniołki” – siad skrzyżny, ręce luźno; wdech – ręce bokiem do góry; wydech – ręce bokiem w dół;
-
ćwiczenia relaksacyjne z dźwiękiem; leżenie na plecach, nasłuchiwanie konkretnych dźwięków w muzyce; taniec i zabawy muzyczne, np. klaskanie lub tupanie do taktu muzyki;
-
wizualizacja relaksacyjna; wygodna pozycja, zamknięte oczy, wizualizacja w myślach opowiadania terapeuty. Udostępniamy Wam przykładowe teksty opowiadań, które znajdzie na stronie KLIKNIJ TUTAJ
-
gry zespołowe, np. dwa ognie, gąski do domu.
Ćwiczenia relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych – przykłady:
-
ćwiczenia aerobowe: jogging, aerobik, zumba, taniec, spacery, marszobiegi, piesze wycieczki, rower;
-
ćwiczenia oddechowe i rozciągające, strząsanie napięcia;
-
pilates, tai chi, joga;
-
sztuki walki, np. judo, kickboxing;
-
gry zespołowe, np. siatkówka, koszykówka, badminton;
-
wizualizacja.




































BAŚNIOWE FERIE

PRZERWA ZIMOWA
Kochani! rozpoczęły się ferie zimowe, które kojarzą nam się z odpoczynkiem, przerwą od nauki i fantastyczną zabawą. Dla nas wszystkich będą one w tym roku wyjątkowe, ponieważ zostaniemy w swoich rodzinnych miejscowościach. Pamiętajcie o efektywnym wypoczynku po długiej, wyczerpującej nauce w formie zdalnej oraz zadbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych.
ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Niech nadchodzące święta będą dla wszystkich wspaniałym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień życia codziennego. Życzymy, aby każda chwila upłynęła w spokoju i radości wśród rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu osób. Niech nadchodzące święta będą dla wszystkich wspaniałym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień życia codziennego. Życzymy, aby każda chwila upłynęła w spokoju i radości wśród rodziny, przyjaciół i wszystkich bliskich sercu osób. Niech Nowy Rok będzie czasem, w którym spełnią się życzenia wypowiedziane przy wigilijnym stole, najskrytsze marzenia noszone w głębi serca.
WESOŁYCH ŚWIĄT !!!☃️⭐🎄
22 GRUDZIEŃ - KALENDARZOWA ZIMA
Kochani dziś witamy nową porę roku, jaką jest zima i żegnamy kolorowe spadające liście oraz deszczową, pochmurną pogodę!
Tradycyjnie zima potrwa przez trzy miesiące do 21 marca.
Przedstawiamy Wam 89 propozycji gier i zabaw, które możecie znaleźć na stronie Lasy Państwowe (kliknij)
Lasy Państwowe stworzyły rewelacyjną i co ważne, bezpłatną serię czterech książeczek przyrodniczych „Z lasem przez cały rok”. W każdej książeczce znajdują się pomysły na przyrodnicze prace plastyczne, są zagadki, eksperymenty, kolorowanki, krzyżówki, zabawy przyrodnicze w domu i na dworze.
Znajdziecie tam np:
12 GRUDZIEŃ - DZIEŃ GUZIKA
12 dnia 12 miesiąca przypada święto guzika! Historia guzika sięga 2800-2600 p.n.e. - cywilizacji doliny Indusu. Ten niewielki przedmiot służy do łączenia dwóch części garderoby. Może także pełnić rolę dekoracyjnego drobiazgu, który odmienia strój i nada mu wyjątkowego charakteru. Obecnie guziki często znajdują również zastosowanie w szeroko pojętym rękodzielnictwie. Są wykonywane z różnych materiałów, we wszystkich możliwych kształtach, kolorach, rozmiarach i niejednokrotnie ozdobione jakimś ciekawym wzorem. Przyklejamy, lub - najczęściej - przyszywamy je.
Ciekawostki: Z guzikami są związane liczne przesądy, które funkcjonują nawet dziś. Jakie? Po pierwsze, jeśli ujrzysz kominiarza, natychmiast złap się za guzik - to przynosi szczęście, ale pamiętaj, pod żadnym pozorem nie podnoś guzika! Jeśli leży na ziemi i tak go znalazłeś, bo jeśli to zrobisz - na pewno się z kimś pokłócisz!
Pozwólcie, że zaproponujemy wam kilka zabaw!
GUZIKOWE PCHEŁKI czyli wyścigi guzików…
Potrzebujecie po dwa guziki, oraz dwóch sznurków do zaznaczenia startu i mety. Siądźcie na dywanie, jeden obok drugiego. Waszym zadaniem jest jak najszybsze przeniesienie swojego guzika do mety, tak jak to jest w grze pchełki. Więc jednym guzikiem naciskamy na drugi, aby jak najdalej odskoczył do przodu i tak aż do mety.
GUZIKOWE FIGURY GEOMETRYCZNE czyli układamy: koła, kwadraty, trójkąty…
Możecie wspólnie z rodzeństwem bądź z rodzicami układać z guzików figury geometryczne. Istnieją dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że pokazujecie sobie nawzajem daną figurę, a zadaniem przeciwnika jest ułożenie jej kształtu z guzików. Drugi sposób jest praktycznie taki sam, różni się tym od pierwszego, że zamiast pokazywania wypowiadacie kształt figury geometrycznej i następnie tworzycie jej kształt.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 25 listopada
Kochani dzisiaj jest Dzień Pluszowego Misia, w związku z tym chcielibyśmy Wam przybliżyć krótką historię powstania tego święta, którą znajdzie w linku: https://youtu.be/pD-L_C0_ay8
Naszą propozycją w ramach zajęć plastycznych jest wykonanie misia z papieru. Wskazówki krok po kroku znajdziecie na stronie: https://youtu.be/wiVVf82FqYk.
A dla rozwinięcia sprawności ruchowej w ramach zajęć muzycznych proponujemy wspólny taniec z misiem https://youtu.be/oGJg1RSOof4. Oraz trening z rodzicami https://youtu.be/VgBp1eu8xUM.
Nie zapominamy również o rozwoju naszego języka i słownictwa poprzez krótki trening czytania bajek o misiach.Udostępniamy Wam kilka propozycji bajek sami zdecydujcie, czy może jesteście podobni do któregoś z nich? http://przedszkole7.koszalin.pl/.../bajki_o_misiu_2013.pdf
NAUKA PODCZAS KWARANTANNY
Kochani dla nas wszystkich rozpoczął się trudny czas. Wprowadzona nauka zdalna przyprawia nam wiele trudności. Podczas kwarantanny mamy więcej czasu niż zazwyczaj choć wcale nie oznacza, że mamy wolne od edukacji.
Nauka podczas kwarantanny to duże wyzwanie, ale my wiemy jak Wam w tym pomóc!
Proponujemy Wam kilka przykładów, gdzie możecie utrwalić swoją wiedzę.
Na stronie internetowej Matematyczne Zoo (kliknij) znajdują się zadania matematyczne dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej.
Na Szalone liczby (kliknij)możemy znaleźć m.in. sprawdziany, ćwiczenia, quizy, zagadki logiczne, ciekawostki związane z liczbami, dodawaniem i odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem, dniami tygodnia oraz zegarem.
Wszystkie zagadnienia dostosowane są do podstawy programowej, a Wy poprzez rozwiązywanie działań, łamigłówek, układanie puzzli czy sudoku doskonalicie swoje umiejętności matematyczne i utrwalacie zdobytą wiedzę.
Czas spędzony w domu warto wykorzystać na przeczytanie lektury. Jeśli nie macie w domu książki, którą będziecie omawiać w szkole, nic straconego! Z racji nie możności wypożyczenia książek w bibliotece szkolnej, warto zajrzeć na stronę Lektury gov (kliknij). Znajdziecie tam większość szkolnych lektur dla wszystkich klas szkół podstawowych. Portal jest bezpłatny i nie trzeba zakładać konta, żeby pobrać książkę. Pobrać ją można na czytnik, telefon, tablet i komputer.
KONKURS "SKARBY JESIENI"
W gminnym konkursie plastycznym pt. " Skarby jesieni" nasza Placówka zajęła I miejsce. Brawo dla naszych świetliczaków.
11 LISTOPADA
11 listopada jak co roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach niewoli. Z tej okazji dzieci przygotowały pieśń patriotyczną " Przybyli ułani pod okienko".
DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Dzieci oddały hołd i zapaliły światło pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz odwiedziły groby bliskich. Dzień Wszystkich Świętych to dzień tak potrzebnej nam refleksji i zadumy, ale także dzień pewnego rodzaju zwycięstwa nad śmiercią. Zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy bliskich i tych, którzy odeszli.
"Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat. Płomień na wietrze kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry."
KOLONIA W POGORZELICY
,,Najwspanialszym bagażem, który można przywieźć z
wakacji jest ten pełen niezwykłych wspomnień”
W dniach 29.08.2020-05.09.2020 odbył się wyjazd kolonijny do Pogorzelicy, podczas którego zwiedziliśmy wiele atrakcji.
Jedną z pierwszych atrakcji był rejs statkiem o nazwie “Pirat ” po Kołobrzegu. Dzieci zobaczyły Pomnik Zaślubin z morzem oraz spacerowały po słynnym molo w tej miejscowości. W kolejnym dniu nasze dzieciaki udały się zabytkową ciuchcią w stronę Trzęsacza, gdzie dotarliśmy do Muzeum Multimedialnego. Tam też Świetliczaki wysłuchały imponującej legendy, którą opowiadał sam bóg Posejdon. Wrażeń nie było końca! W dalszej części zwiedzaliśmy ruiny zabytkowego kościoła, jak również udaliśmy się plażą w stronę Rewala. Następny dzień wzbogacony był o wędrówkę piaszczystą plażą na Latarnię Morską w Niechorzu, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Co więcej, zajrzeliśmy także do motylarni, w której dzieci spotkały różnego rodzaju motyle. Niektóre nawet się z nami zaprzyjaźniły. Niezapomnianą w naszej pamięci będzie także wycieczka do Parku Wieloryba, gdzie przywitał nas prawdziwy pirat, który opowiadał o morskich zwierzętach, przytaczając imponujące ciekawostki i fakty. Na koniec dzieci udały się do statku pirata, gdzie nauczyły się pirackich okrzyków. W ostatni dzień naszego pobytu wręczyliśmy zasłużone dyplomy, nagrody za pierwsze miejsca na najpiękniejszy pokój oraz wzorowe zachowanie.
Dni upłynęły na beztroskiej zabawie na plaży, na placu zabaw, graniu w piłkę, pływaniu w basenie oraz na spacerach. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i nasza kolonia również dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim za ten wyjazd, a w naszej pamięci pozostaną miłe wspomnienia.