W ramach innowacji pedagogicznej „Alternatywne sposoby komunikacji” nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z krótkofalowcami z klubu SP9KUP: Stanisławem SP9SDR, Filipem SP9EX, Arkadiuszem SQ9PCA, Januszem SP9SJP, Agatą SP9AJP.
Andrychowski Klub Łączności Ligi Obrony Kraju „Delta” SP9KUP to klub z wieloletnią tradycją i osiągnięciami, wielokrotny Mistrz Polski w zawodach krótkofalarskich, zrzeszający prawdziwych pasjonatów. Członkiem tego klubu jest również nasza nauczycielka pani Agata Pieczonka.
Spotkanie krótkofalowców z uczniami było interesującym doświadczeniem dla obu stron. Krótkofalowcy mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z uczniami, dla których była to świetna okazja do nauczenia się czegoś nowego.
W sposób teoretyczny i praktyczny uczniowie dowiedzieli się kim są krótkofalowcy, co to jest znak wywoławczy, kto, kiedy, gdzie i jak możne nawiązywać radiowe łączności. Jak krótkofalarstwo łączy i rozwija w sobie zainteresowania z w wielu dziedzin takich jak min.: elektronika, geografia, astronomia, znajomość języków obcych, turystyka.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju radiotelefony amatorskie od bardzo zaawansowanych do tych najprostszych, których obsługa nie wymaga pozwolenia radiowego. Zobaczyli różne aspekty krótkofalarstwa, dowiedzieli się na czym polegają zawody krótkofalarskie i co jest celem tych zawodów. Ważną częścią spotkania było wyjaśnienie uczniom co to są alternatywne sposoby komunikacji, jak istotną rolę odgrywa łączność radiowa w sytuacjach kryzysowych, gdy zawodzi współczesny system komunikacji.
Uczniowie doskonale się bawili przypisując kraj do znaku czy literując swoje imiona. Mieli okazje poćwiczyć nadawanie sygnału SOS na kluczu telegraficznym czy sygnalizując go chorągiewkami. Bawiąc się w szyfrowanie i odszyfrowywanie tekstów oswajali się z alfabetem Morse’a. Stanisław SP9SDR opowiedział o swoich najdalszych i najciekawszych łącznościach (m.in. z królem Hiszpanii Filipem VI) o swoim udziale jako krótkofalowca, w niesieniu pomocy podczas powodzi w 1997r. Uczniowie pod okiem Arka SQ9PCA mieli możliwość złożyć i rozłożyć wysoki maszt, zamocować na nim samodzielnie złożoną antenę oraz pod klubowym znakiem wykonać swoje pierwsze łączności radiowe.
Podczas łączności z uczniami, Zbyszek SP9HPA w ciekawy sposób opowiadał o swojej przygodzie z krótkofalarstwem jednocześnie pokazując praktycznie na czym ta łączność polega i co powinna zawierać.
Filip SP9EX skupił się na pokazaniu uczniom co to są tzw. PMR-ki: do czego służą, jaki jest ich zasięg, kto może z nich bezpiecznie, kulturalnie i zgodnie z prawem korzystać. Na jakich urządzeniach mogą nadawać a na jakich jest to zabronione. Jak PMR-ki przydatne są w komunikacji, kiedy zawiedzie łączność komórkowa. Poinformował o tym, że każdego 13 dnia miesiąca odbywają się testy łączności kryzysowej i że wraz z rodzicami mogą w akcji tej uczestniczyć.
Dla uczniów była to okazja poznania ludzi z prawdziwą (trwającą nawet 50 lat) pasją, która wzbogacona o wiedzę może w przyszłości stać się zawodem. Takie spotkania są inspirujące dla młodego człowieka zwłaszcza w dzisiejszych czasach Posiadanie pasji, zainteresowań wyzwala pozytywne emocje, nadaje życiu kierunek i powoduje lepsze samopoczucie.
Dla krótkofalowców była to okazja do zaprezentowania swojego hobby, przybliżenie idei krótkofalarstwa, które tak wiele w sobie łączy i może stanowić dla uczniów zachętę do rozwoju swoich zainteresowań naukowych i technologicznych. Wygląda na to, że cel został osiągnięty, bo zainteresowanie ze strony uczniów było duże i bardzo chętnie w takim spotkaniu uczestniczyliby ponownie.
https://youtube.com/shorts/p9QNLVwsjJ0?feature=share